a

Facebook

Twitter

Copyright 2020 Crisis Consulting
All Rights Reserved.

501 204 983

Skontaktuj się z nami

Facebook

Twitter

Search
Menu
crisis-consulting.pl > Artykuły  > Walki między Armenią i Azerbejdżanem. Ostrzał artylerii

Walki między Armenią i Azerbejdżanem. Ostrzał artylerii

Na północnym odcinku granicy Armenii i Azerbejdżanu w rejonie Tovuz doszło do potyczki z udziałem armii obu państw. W wyniku starcia zarówno armeńska jak i azerska armia miały ponieść straty w zabitych i rannych. Obie strony oskarżają się wzajemnie o eskalację działań zbrojnych w tym regionie.

Wspomniane incydenty graniczne miały mieć miejsce 12 lipca br. Według komunikatu wydanego przez Ministerstwo Obrony Republiki Azerbejdżanu armeńska armia miała przypuścić próbę ataku wspartego ogniem artylerii na pozycję azerskiej armii po drugiej stronie granicy w celu jej przejęcia. Według azerskiego resortu obrony w walkach miało zginąć dwóch żołnierzy azerskich, a pięciu innych miało odnieść ranny.

Z kolei Ministerstwo Obrony Republiki Armenii poinformowało o próbie naruszenia granicy państwowej przez samochód, w którym przemieszczali się azerscy żołnierze bez wcześniejszego informowania i wyraźnych powodów. Strona armeńska opublikowała zdjęcie rozbitego samochodu należącego do azerskiej armii, co wskazuje, że został on najprawdopodobniej ostrzelany, w wyniku czego śmierć i ranny odniosło kilku azerskich żołnierzy.

W odpowiedzi na uderzenie ze strony Armenii azerska armia miała dokonać odwetowych ataków na pozycje obsadzone przez Ormian. W ostrzale pozycji obsadzonych przez armeńską armię udział miały wziąć moździerze, systemy artyleryjskie i czołgi. Strona azerska opublikowała nagranie wykonane z drona z ostrzału artyleryjskiego jednej z armeńskich baz wojskowych w tym regionie.

Według azerskiego resortu obrony w wyniku ataku odwetowego Ormianie mieli ponieść znaczące straty. Informacji tych potwierdziły jednak armeńskie władze. Według władz Armenii w starciach śmierć poniosło czterech żołnierzy armeńskich. Dodatkowo działania Azerbejdżanu miały spotkać się z odpowiedzią w postaci kontruderzenia ze strony armeńskiej armii, w wyniku czego Azerowie mieli ponieść kolejne straty. Wydany 14 lipca po południu komunikat ze strony ministerstwa obrony Azerbejdżanu mówi o siedmiu zabitych.

Źródło: Mateusz Zielonka