a

Facebook

Twitter

Copyright 2020 Crisis Consulting
All Rights Reserved.

501 204 983

Skontaktuj się z nami

Facebook

Twitter

Search
Menu
crisis-consulting.pl > Artykuły  > „Niebezpieczny precedens godzący w ustrój państwa”

„Niebezpieczny precedens godzący w ustrój państwa”

Rzecznik Praw Dziecka żąda ukarania sędziów.

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak wystąpił do rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych o wszczęcie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów z Gdańska i Świdnicy. – Odmówili mi udostępnienia akt spraw rodzinnych dzieci. Wprost naruszyli tym ustawę – poinformował Pawlak.

Rzecznik podkreślił, że „prawo do przejrzenia akt spraw rodzinnych gwarantuje rzecznikowi ustawa o rzeczniku praw dziecka i z reguły wszyscy sędziowie do tej pory tego prawa przestrzegali”. Jak jednak poinformował, dwoje sędziów z Gdańska i Świdnicy odmówili mu udostępnienia akt, wprost naruszając tym ustawę.

Jedna ze spraw, o której akta wystąpił RPD, dotyczy obywatela Szwecji – Sama S., który wyjechał z synem Jackiem do Polski, bo nie zgadzał się z postępowaniem szwedzkiej opieki społecznej. Chłopiec w ub.r. został umieszczony w tzw. rodzinie zastępczej, a on nie mógł odzyskać dziecka, choć nie odebrano mu praw rodzicielskich. Po jego wyjeździe z dzieckiem ze Szwecji, tamtejszy wymiar sprawiedliwości wystawił za Samem S. europejski nakaz aresztowania w związku z podejrzeniem porwania syna.

Po zatrzymaniu Szweda w Polsce sąd w Gdańsku zadecydował o umieszczeniu jego syna w placówce opiekuńczej. Wobec Sama S. zastosowany został zakaz opuszczania kraju i dozór policji. Ojciec walczył, by odzyskać syna. Chłopiec ostatecznie wrócił pod opiekę ojca.

Uważam taką postawę sędziów nie tylko za złamanie przepisów, ale przede wszystkim za niebezpieczny precedens godzący w ustrój państwa oraz zasady demokracji i sprawiedliwości

– przekonywał Pawlak. Wyraził opinię, że takie postępowanie zagraża bezpieczeństwu dzieci i łamie ich elementarne prawa obywatelskie.

Dlatego – powiedział – „wystąpiłem do rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych o wszczęcie postępowań dyscyplinarnych wobec tych dwojga sędziów, którzy odmówili mi udostępnienia akt spraw rodzinnych dzieci”.

Trzeba wyciągnąć wobec nich konsekwencje dyscyplinarne, to konieczne dla wzmocnienia zasad państwa prawa

– wskazywał Pawlak.

Jednocześnie poinformował, że wystąpił także do prezesów wszystkich sądów apelacyjnych w Polsce, aby zwrócili uwagę sędziom na obowiązujące prawo i obowiązek udostępniania rzecznikowi akt na jego żądanie.

Autor: PAP